Felhívás adománygyűjtésre

Nemrég – június 23-án – vandalizmus áldozatául esett „Az elfojtott könnyek szobra” a Duna budai hídfőjénél. A LESZ (Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége) által áprilisban elhelyezett műalkotás egy komoly és sokszor tabusított társadalmi problémára – a férfiak érzelmeinek elfojtására – hívta fel a figyelmet.
Mi történt pontosan?
Az alkotást ismeretlenek megrongálták, konkrétan lefejezték. A LESZ elnöke, Dudás Erika szerint nem csupán a vandalizmus egyik megnyilvánulásáról van szó, hanem egy mélyebb, társadalmi szimptómáról: az elfojtott indulatok, érzelmi feszültség agresszív formában történő kitöréséről .
Miért volt fontos a szobor?
A LESZ kampányának célja az volt, hogy a szobor mint installáció láthatóvá tegye a férfiak belső vívódásait. Egy olyan vizuális üzenetként állt a Duna-parton, amely megkérdőjelezte a férfiassággal szemben támasztott érzelmi elvárásokat – hogy férfinak „nem illik sírni, panaszkodni, gyenge lenni” – éppen ezek az elvárások vezetnek sok esetben szorongáshoz, depresszióhoz, netán öngyilkossági hajlamhoz.
Mit kellene most tenni?
A szobor művészeti, társadalmi és mentálhigiénés értékével együtt része lett a fővárosi kulturális tájképi üzenetnek. A LESZ már jelezte: nem adja fel. Helyreállítanák a művet, de nem pusztán eredeti formájában – hanem a rongálásra reflektáló verzióban, így tovább erősítve a kampány fő üzenetét, és lehetőséget adva a nyilvános beszélgetésre az érzelmek egészséges megéléséről .
Miért fontos a helyreállítás?
Folytatni kell a férfiak érzelmi problémáinak láthatóvá tételét. Egy közterületi installáció ereje abban rejlett, hogy nemcsak üzenetként, de párbeszédindítóként is működött.
A rongálás jelzés: nemcsak a szobor teste esett áldozatul, de maga az érzelmi kifejezés is megtorpant. Helyreállításával üzenjük: nem hallgathatunk arról, hogy a férfiak lelkében zajló küzdelmek nemkívánatosak vagy gyengék lennének.
Szimbolikus üzenet az egész társadalom számára: ahogy a LESZ mondta, ez a rongálás is jel – de lehetőség arra is, hogy újabb beszélgetések induljanak az indulatkezelésről, a mentális egészségről.
Összefoglalásként:
A „szobor-lefejezés” nem csupán egy vandalizmus – társadalmi tünet is, amely azt mutatja, hogy ha az érzelmek nem kapnak médiumot, akkor a feszültség gyakran destruktív formában tör elő. A helyreállítás nemcsak helyreállítás – hanem folytatás is: a párbeszédé, az érzelemgazdag emberi lét nyilvános ünnepléséé, segítve ezzel a mentális egészség kultúrájának megteremtését.
Itt látható a LESZ számlája, ahol várják az adományokat, célszerű a közlemény rovatba beírni utaláskor, hogy a “lefejezett szobor helyreállítására”.
Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége
K&H Bank 10402609-50526976-74501009
forrás: ferfihang.hu