IFOTES ülése Budapesten
Az IFOTES tagszervezeteinek bizottsági tagjai (IC tagok) az éves feladatok, a pályázati projektek mellett amikor szükséges munkacsoportokat is alakítanak.
A munkacsoport tagjai: Jaap Jakobs (IC Netherlands), Michael Grundhoff (IC Germany&IFOTES Europe elnök), Marianne Maas (IC Belgium), Brandisz Éva (IC Hungary&IFOTES alelnök).
A munkacsoport segítő, tanácsadó résztvevői: Stefan Schumacher (IFOTES Europe Igazgató, az IFOTES előző elnöke) és Diana Rucli (IFOTES igazgató), valamint a budapesti találkozón Búza Bence szolgálatvezető és Wiesner Edit mester coach
Az 1967-ben megalakult IFOTES közössége 2017-ben ünnepelte 50 éves működését. Az eltelt idő súlya is szimbolizálja mindazt a változást, mely során az akkor telefonos segélyszervezeteket működtető csoportok által létrehozott szervezet folyamatosan alakult, fejlődött, bővült. A számos csatlakozó tagszervezet, az aktívan együttműködő részvétel és az országok elköteleződése a közös misszió mellett napjainkra az IFOTES közösségét ismert és elismert nemzetközi szövetséggé formálta.
A szövetségben dolgozó tagországok, tagszervezetek bizottságai pedig a közös úton haladva az utóbbi években számos sikeres nemzetközi programot, pályázati projektet, workshopot, kutatást és képzést terveztek és valósítottak meg.
Mindez a változás erőt, energiát és komoly együttműködő jelenlétet igényel. A sikerek, a közös eredmények mellett megjelennek azok a nehézségek melyek napjainkban mondhatnánk, hogy természetesek is egy 33 tagszervezetből álló, több nyelvet beszélő, számos párhuzamosan futó programot és pályázatot menedzselő, élő aktív szövetség működésében.
Ennek a “sebezhetőségnek” a jelenléte hívta életre a 2018-ban létrejött munkacsoportot, mely vállalta hogy az 50 év tapasztalatait alapul véve, kicsit kitekint a megszokott működési keretek “zárt dobozából” és a jövőben szükséges változtatási lehetőségeket körüljárja, felméri.
A nemzetközi bizottság munkáját nem könnyíti az sem, hogy a tagszervezetek képviselőiből álló közösség három évente változik, megújul. Ehhez a megújuláshoz viszont biztosítani szükséges a stabil menedzsment hátteret, a szervezeti biztonságot, a munkafolyamatokhoz az elkötelezett stábot.
A munkacsoport vállalása csak a kezdetekben önálló, igényli a többi tagszervezet és képviselője együttműködését is.
Az első találkozót a német kollégák látták vendégül 2018. szeptemberben Hagenben.
A budapesti találkozó péntek délutánjának munkáját facilitálta a hazánkban és nemzetközileg is sikeres és elismert tanácsadó, Wiesner Edit.
A vele való együttműködés zseniális hatékonysággal vezette a munkacsoportot a változási lehetőségek feltérképezése felé, a már meglevő kincseink - sikereink, kapcsolati és tudásbázisunk, eredményes projektjeink - .
A LESZ vezetősége a hazai tapasztalatok alapján átvehető ötleteket hozott a munkacsoportnak, melyet Búza Bence aktív közreműködésével képviselt.
Az Európai Unió 2007/116/EC törvény módosításában hivatalosan is kiemelte a Lelkisegély Telefonszolgálatok szociális értékének jelentőségét. A “név, vagyis e jelentőség pedig kötelez” mindannyiunkat – ügyelőket, képzőket, szupervízorokat, vezetőket, önkénteseket – a szövetségek valódi megtartó erejére; a Kapcsolatra .
KÖSZÖNÖM AZ IFOTES TAGSZERVEZETEI ÉS MUNKATÁRSAINK NEVÉBEN EGYÜTTMŰKÖDÉSETEKET!
Brandisz Éva
2019. február