NEA-UN-17-M - "A LESZ működésének támogatása 2017"
Közhasznú tevékenységeket folytatunk az egészségmegőrzés és a betegségmegelőzés területén, különös tekintettel a mentálhigiénés megelőzés és gondozás fontos feladatunk.
A 2011-ben Minisztérium és az NMHH segítségével, elindulhatott az egységes európai rövidített lelki elsősegély hívószám a 116-123. Ezzel képessé váltunk a mobilszolgáltatók felől érkező hívásokat is fogadni. Jelenleg a nap 24 órájában, vonalas, illetve mobil telefonról egyaránt ingyenesen hívható a 116-123-as segélyszám.
2013-ban a Szövetség uniós támogatást nyert a TEMPUS Közalapítvány közreműködésével. A program címe: Európa telefonos lelkisegély szolgálatai: Felmérés az Önkéntesek Elégedettségéről és Motivációiról. A projekt során 7 európai ország vállalta egy széleskörű, kérdőív kidolgozását (TesVolSat) mely a telefonszolgálatoknál dolgozó önkéntesek motivációját, elkötelezettségét és elégedettségét hivatott felmérni. Azóta a felmérés elkészült, melyben igen nagy része volt a magyar kollégáknak is. A kérdőív kiértékelését követően világossá váltak az önkéntes munkatársakkal kapcsolatos teendőink, fejlesztési irányvonalak, melyet az elkövetkező időszakban próbálunk megvalósítani már a képzésekben is, hiszen minden évben nagy hangsúlyt helyezünk új önkéntesek bevonására. A 19 szolgálatunknál minden évben legalább egy alkalommal 80-120 órás képzés keretében évente cc. 100-150 önkéntes telefonos ügyelőt képzünk.
A közvélemény formálását, a sajtóval, médiákkal történő rendszeres kapcsolattartás segítségével érjük el, folyamatosan jelentetünk meg közleményeket az MTI-n keresztül. A honlapunkon, reklám anyagainkkal, és három internetes portálon hívjuk fel a lakosság figyelmét a mentális egészség megőrzésének fontosságára.
A 116-123 által nyújtott szolgáltatás minőségének megőrzése és továbbfejlesztése érdekében 2014-ben megalakult a Szolgálatvezetői Tanács mely a 19 szolgálatunk vezetőiből tevődik össze. Részükre minden évben 3-4 alkalommal szervezünk továbbképzést. Fontos feladatunknak tekintjük a szakmai munka folyamatos fejlesztését, ezért a tavalyi évben egy NEA-s pályázat lehetőséget adott a szakmai protokollunk újbóli kidolgozására. 2016-ban pedig sor került a bevezetésére, mely nagyban megkönnyíti az önkéntesek munkáját.
Az évente megrendezésre kerülő Országos találkozónak - önkéntes munkatársaink, és külföldi vendégek részvételével –2017-ben Zalaegerszeg ad otthont . AZ OT célja, az együttműködés, az „Egy nyelven beszélés fejlesztése, tapasztalatcsere és továbbképzés. A plenáris ülés előadói és a work-shopok, kiscsoportok különböző oldalról világítják meg az éppen aktuális témát.
Minden évben szeptember 10-én a Lelki Egészség Világnapján, és október 10-én az Öngyilkosság Megelőzésének Világnapja alkalmából konferenciát szervezünk, ahol különös hangsúlyt fektetünk a lelki egyensúlyra, életbátorságra, hogy hogyan lehet a mentális erőnlétet fenntartani és megteremteni, hogy az öngyilkossági rátát lecsökkentsük. Jó lehetőség ez arra, hogy felhívjuk a figyelmet „Van segítség a bajban!” a 116-123-as számon mindig elérhetőek munkatársaink.
Minden évben megrendezésre kerül a 3 régió (Észak-Magyarország, Délalföld, Dunántúl) 1-1 találkozója, ami szintén jó alkalom a tapasztalatcserére, továbbképzésre, együttgondolkodásra.
Nemzetközi szinten is részt veszünk a Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Nemzetközi Szövetségének munkájában. Évente több alkalommal kollégáink az IFOTES bizottsági ülésein vesznek részt és képviselik a Szövetséget. Nemzetközileg is nagy eredménynek tekintjük, hogy elnökségünk egyik tagja benne van az IFOTES 5 fős Elnökségébe is.
Ezen célkitűzéseink megvalósulását támogatja a projekt.